A rendezvények biztonsági előírásai
Mivel mind hatósági, mind rendezvényszervezői oldalról gyakoriak a rendezvények biztonsági szabályaival kapcsolatos félreértések, ezért úgy gondoltuk, segíthet, ha alaposan körbejárjuk a témát. Rendezvények biztonsága:
A szervezőnek körültekintően kell eljárnia
Attól függően, hogy az adott rendezvényt hol (építményben, szabad téren, rendezvénysátorban), és mekkora létszámmal rendezik meg, más-és más jogszabályok vonatkozhatnak rá. Akár kis, akár nagy létszámú rendezvényről van szó, a rendezvényszervezők nem bújhatnak ki a vonatkozó előírások ismerete alól.
Építményben megtartott rendezvény
Az alábbi kérdéskörök a legfontosabbak:
Természetesen egy rendezvény abban az esetben is megtartható egy adott épületben, ha azt nem arra tervezték és alakították ki. Ekkor azonban fokozott körültekintéssel, a megfelelő ismeretek birtokában, és jogszabályok betartásával kell eljárni. Például akkor, amikor művelődési, sport-, oktatási létesítményekben kívánnak táncos mulatságot tartani.
Figyelem!
Ekkor szükség lehet arra, hogy a rendezvény szervezője a rendezvény tényéről tájékoztassa az I. fokú tűzvédelmi hatóságot.
Az építmény használata, azaz a rendezvény ideje során meg kell felelni a használatbavételi, üzemeltetési, működési és telephelyengedélyben megállapított rendeltetéshez tartozó tűzvédelmi követelményeknek.
Nagy létszámú rendezvény esetén meg kell vizsgálni, hogy az adott intézmény alkalmas-e az adott létszám befogadására, és biztosítható-e a kiürítése normaidőn belül. Különös tekintettel kell lenni a kijárati ajtók kialakítására, pánikzárral kell ellátni. Ezeknek az ajtóknak nyitott állapotban önműködően rögzíthetőnek, és kilincs nélkülieknek kell lenniük.
Ahhoz, hogy ismerd a szabályokat, ajánljuk figyelmedbe az Országos Tűzvédelmi Szabályzatot (OTSZ).
Ha a rendezvény létszáma 300 főnél nagyobb, és a rendezvény helyszínéül szolgáló helyiség nem alkalmas tömegtartózkodásra (és ragaszkodunk hozzá), akkor biztosítani kell azt, hogy az ajtók a rendezvény teljes időtartama alatt nyitott állapotban rögzítve maradjanak. E kérdéskörnek bővebben az országos településrendezési és építési követelményekről szóló kormányrendeletben olvashatsz utána.
Ennek tartalma:
- kiürítési számítás
- a rendezvény helyszínén a résztvevők tervezett elhelyezkedését és létszáma
- kiürítési útvonalak
- kijáratok
- tűzoltási felvonulási utak és területek
- közművek nyitó és záró szerkezetét feltüntető és az oltóvízforrások
- a menekülésben korlátozott személyek tervezett elhelyezése és létszáma
- tartalmazó méretarányos helyszínrajz
- a kiürítési útvonalak, tűzoltási felvonulási utak és terület feltüntetése
- a kiürítés lebonyolítását felügyelő biztonsági személyzet feladatai
- a tűz esetén szükséges teendők
- a tűz jelzésének és oltásának módja
A dokumentum elkészítéséhez szükséges lehet egy tűzvédelmi szakképzettséggel rendelkező személy segítsége is. Az előzetes tájékoztatás azt bizonyítja, hogy nem alaprendeltetéshez tartozó épülethasználat esetén is biztosítottak az alapvető tűzvédelmi feltételek.
Zenés, táncos rendezvény…
…esetén ismerni kell a zenés, táncos rendezvények működésének biztonságosabbá tételéről szóló 23/2011. (III. 8.) Korm. rendeletet (ZTRB). Ekkor a rendezvény szervezőjének rendezvénytartási engedélyt kell benyújtani a rendezvény helye szerinti települési önkormányzat jegyzőjének.
A kérelem csatolmányai:
Egy zenés, táncos rendezvény biztonsági tervének tartalma:
- a zenés, táncos rendezvény helyszínének alaprajza
- befogadóképesség
- az oda való belépés és eltávozás rendje
- a zenés, táncos rendezvény helyszínének baleset, elemi csapás, tömeges rendbontás esetére vonatkozó kiürítési, menekítési terve
- a biztonsági követelmények érvényesítésében közreműködők tevékenységének leírása
- a biztonsági személyzet létszáma
- az egészségügyi biztosítás feltételeinek meglétére vonatkozó utalás
- szabadtéri rendezvényeknél a viharos időjárás esetére vonatkozó intézkedési terv
Ha ez a cikk érdekelt, akkor ezt mindenképpen olvasd el: Így rendezz be profin egy beltéri rendezvényt
A rendezvények biztonsági előírásán túl a rendezvényszervezőknek sok más egyéb kérdésben is tisztán kell látniuk. Ennek támogatására született meg a RendezvényBiblia című könyv. Szerezd be Te is!
Ha eggyel magasabb fokozatra szeretnél kapcsolni, akkor jelentkezz rendezvényszervező tanfolyamunkra!
Kövess minket: MOE Rendezvényakadémia Facebook oldala.
Kapcsolódó tartalmak
Összeszedtük és kiegészítettük azokat az általános, WHO által megfogalmazott ajánlásokat, amelyek a rendezvények biztonságos újranyitása érdekében kulcsfontosságúak. Útmutató rendezvények biztonságos újranyitásához.
Ezzel az ismeretanyaggal az a célunk, hogy egy gyakorlati tudásanyagot állítsunk össze azok számára, akik a jövőben virtuális vagy hibrid rendezvényeket szeretnének szervezni. Kattints ide a részletes tudásanyaghoz.